نورپردازی منزل

اصول اولیه نورپردازی منزل و انواع آن

نور يكي از نيازهاي حياتي در زندگي روزمره ماست. از اين رو هنگام طراحي دكوراسيون يك خانه يا حتي پيشتر در هنگام ساخت آن، بايد مورد توجه معمار و سپس دكوراتور هر خانه قرار گيرد. در این مطلب اصول اولیه نورپردازی منزل و انواع آن را با هم مرور خواهیم کرد.

 از آنجا كه بسياري از ما شانس ساختن خانه اي با ويژگي هاي مورد نظر خود را نداريم پس در مرحله طراحي داخلي مي‌توانيم تغییرات مورد نظر را اعمال کنیم. این کار باعث می‌شود كاستي‌هاي احتمالي موجود در ميزان نورگيري اتاق را تا حدی جبران كنيم.

اصول اولیه نورپردازی اتاق‌ها

نورپردازي در هر اتاق بايد متناسب با ويژگي‌هاي معماري و نحوه قرارگيري اتاق‌ها اجرا شود. این پروسه ضمن تأمين نور مورد نياز بايد با سبك دكوراسيون اتاق نيز هماهنگ باشد. يك نورپردازي خوب بيش از هر چيز به ميزان نورگيري اتاق در روز مرتبط است. به طوری که نور مورد نیاز در روز را با تركيبي از نور طبيعي و در صورت نياز مصنوعي تأمين كند.
هر يك از اتاق‌هاي يك خانه از طريق پنجره ميزاني از نور طبيعي را دريافت مي‌كنند. اما اين امر به آن معنا نيست كه از نور كافي در طول روز برخوردارند. با توجه به كاربردهاي مورد نظر يك اتاق و مقدار نور طبيعي كه به اتاق راه مي‌يابد ممكن است كيفيت و كميت اين نور كافي نباشد. اين كيفيت و كميت به نحوه قرارگيري يك خانه و اتاق‌ها، اندازه و فرم اتاق، ابعاد آن‌ها، تعداد پنجره‌ها و آنچه در برابر پنجره قرار دارد، بستگي دارند.

نورپردازی منزل

تأثیر جهت قرارگیری اتاق‌ها در نورپردازی

نحوه قرارگيري اتاق به معناي جهتي است كه پنجره‌هاي اتاق رو به آن دارند. به طور كلي نوري كه از پنجره‌هاي شمالي به داخل اتاق مي‌تابد؛ سفيدتر، كم حرارت‌تر و يكنواخت‌تر از نوري است كه از پنجره‌هاي جنوبي به درون مي‌تابد. نور شمالي تأثير كمتري بر روي رنگ‌ها مي‌گذارد و در حضور اين نور رنگ‌ها واقعي‌تر ديده مي‌شوند. اما نور جنوبي كه زرد رنگ‌تر است رنگ‌ها را گرم‌تر از آنچه هستند نشان مي‌دهد و كنتراست شديدي از نور و سايه در يك اتاق پديد مي‌آورد.

نورپردازی منزل

 تأثیر اندازه و فرم اتاق در نورپردازی

اندازه و فرم يك اتاق نيز ميزان نورگيري طبيعي آن را تحت تأثير قرار مي‌دهد. بدیهی است اتاق كوچك به نور كمتري نسبت به يك اتاق بزرگ نياز دارد. فرم اتاق، تعداد و اندازه پنجره‌ها نيز در اين امر تأثيرگذار هستند.
مثلاً اگر در يك اتاق مستطيل شكل، پنجره ها در عرض اتاق قرار گرفته باشند اتاق از نور كمتري نسبت به اتاقي كه پنجره‌هايش در طول آن قرار دارند بهره‌مند خواهد بود. از طرف دیگر اگر بيرون از پنجره‌ها مانعي مانند ساختمان یا درخت براي عبور نور نباشد ميزان نور دريافتي بیشتر خواهد بود.

نورپردازی منزل

تأثیر رنگ اتاق در نورپردازی

رنگ ديوارها در يك اتاق نيز مي‌توانند تأثير چشم‌گيري بر نور فضا ايجاد كنند.

تأثیر دیوار با رنگ روشن در نورپردازی

ديوارهايي كه رنگ روشن دارند با انعكاس نور از سطحشان فضا را روشن‌تر نشان مي‌دهند. هم‌چنین سقف‌هاي سفيد مانند يك صفحه بزرگ منعكس‌كننده نور عمل کرده و نور طبيعي يا مصنوعي موجود را به فضاي اتاق مي‌تابانند.

نورپردازی منزل

تأثیر دیوار با رنگ تیره در نورپردازی

در حالی كه ديوارهاي تيره نور را جذب مي‌کنند و فضا را كم نورتر نشان مي‌دهند. رنگ‌هاي نيمه‌گرم چرخه رنگ (مانند زردها و انواع كرم) مي‌توانند سردي نور شمالي را بگيرند. به عكس رنگ‌هاي سرد (مانند آبي‌ها و سبزها) از تندي آفتاب جنوبي مي‌كاهند. جنس و رنگ پرده‌ها نیز بر روي نوري كه از آن‌ها عبور مي‌كند تأثير مي‌گذارند و با فیلتر كردن نور بر رنگ اشيا اتاق تأثير مي‌گذارند.

نورپردازی منزل

انواع نورپردازی

به طور كلي هر اتاق به سه نوع نورپردازي نيازمند است: نورپردازي عمومي يا نور پس زمينه، نورپردازي كانوني، و نورپردازي دكوراتيو.

۱. نورپردازي عمومي يا پس زمينه

نورپردازي عمومي يا پس زمينه در واقع مبناي نورپردازي يك اتاق است. از اين نورپردازي براي جبران كمبود نور طبيعي چه در طول روز و چه در شب استفاده مي‌شود. اين نور كلي اغلب از طريق چراغ‌هاي سقفي و یا تركيبي از منابع نوري مانند آباژورهاي پايه بلند روي زمين، آباژورهاي روميزي و چراغ‌هاي ديواري تأمین می‌شود.

نور حاصل از نورپردازي عمومي ممكن است درخشان و مستقيم و يا مات و غيرمستقيم باشد. اما نکته مهم اين است كه اين نور سايه‌دار نباشد و روی هیچ بخشی از اتاق سایه نیندازد.

نورپردازی منزل

۲. نورپردازي کانونی

نورپردازي كانوني نوري در جهت خاص توليد کرده و نقطه خاصي از اتاق را روشن مي‌سازد. مثلاً با استفاده از يك نورپردازي كانوني مي‌توان محل مطالعه در اتاق يا محل آماده‌سازي در آشپزخانه را روشن‌تر کرد. اين نوع نورپردازي در اطراف محل روشن شده سايه ايجاد کرده و به عنوان مکملی برای نور عمومی می‌کند. اغلب نور مورد نياز براي اين نوع نورپردازي از چراغ‌هايي كه بر روي بازوهاي متحرك نصب شده‌اند تأمين مي‌شود.

نورپردازی منزل

۳. نورپردازي دكوراتيو

نورپردازي دكوراتيو به هر نوع نوري گفته می شود كه يك شي يا ناحيه از اتاق را از لحاظ زيباسازي و دكوراتيو و نه از جنبه كاربردي روشن كرده باشد. اين نوع نورپردازي براي جلب توجه بيننده به ويژگي هاي دكوري در يك اتاق و اشياء هنري موجود در آن مورد استفاده قرار مي گيرد. برای مثال به نمايش گذاشتن اشياي زينتي چيده شده در بوفه، تابلويی نصب شده به ديوار و يا ويژگي هاي معماري يك اتاق. نوري كه براي اين منظور به كار مي گيريم بايد حداقل سه برابر نور عمومي اتاق باشد. نور حاصل از چراغ هالوژن به خصوص اگر بر روي بازوهاي متحرك نصب شده باشند براي اين کار مناسب است. براي نورپردازي كامل در يك اتاق بايد سه نوع نور پردازي را در آن پیاده کنیم.

حقه های بصری در نورپردازی و تأثیرات آن

  • براي بلندتر جلوه دادن سقف يك اتاق از چراغ‌هاي ديواري كه نور را به سقف مي‌تابانند یا چراغ‌هاي پايه بلند كه نور را به سقف مي‌تابانند استفاده كنيد.
  • براي كوتاه جلوه دادن سقف‌هاي بلند و ايجاد فضايي صميمي‌تر در يك اتاق از چراغ‌هاي ديواري كه نور را به پايين مي‌تابانند استفاده کنید. هم‌چنین آباژورهايي كه كلاهشان نور را به سمت پايين هدايت مي‌كند يا چراغ‌هاي سقفي كه نور را فقط به طرف پايين مي‌تابانند برای این کار مناسبند.
  • براي عريض‌تر جلوه دادن يك فضاي باريك و بلند، تاباندن نور درخشان‌تر روي يكي از ديوارهاي عرضي اتاق به عریض نشان دادن فضا کمک می‌کند. هم چنین بهتر است با نصب يك شي يا تابلوي هنري جذاب بر روي دیوارها توجه را از روی باریکی فضا بردارید.
  • براي صميمي و گرم‌تر به نظر رسيدن يك فضا از آباژورهاي روميزي متعدد به جاي چراغ‌هاي سقفي استفاده كنيد. برای كلاهك آباژورها نیز از رنگ‌هاي گرم انتخاب كنيد تا نوري گرم به فضا بپاشند.

 

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *