رمزارزها و املاک

سرمایه گذاری املاک در عصر ارزهای دیجیتال یا رمزارزها

سیستم ارزهای فیزیکی با سرعت زیادی در حال از بین رفتن هستند. به طوری که کارشناسان ادعا می‌کنند تنها ۱ تا ۲ درصد کل پول‌های استفاده شده در ایالات متحده آمریکا از طریق قبوض، دلار یا سکه فیزیکی استفاده م‍ی‌شوند. بیشتر مردم برای خرید و فروش کالاها، خدمات و دارایی‌های خود به کارت‌های اعتباری، سیستم عامل‌های سرمایه گذاری، ارزهای دیجیتال یا شبکه زنجیره بلوکی یا بلاکچین تکیه می‌کنند. در این مطلب قضد داریم به ارتباط بین ارزهای دیجیتال و املاک اشاره و آن را بررسی کنیم. 

در اوایل سال ۲۰۱۸، تعداد سیستم‌های ارز ملی در جهان ۱۸۰ تخمین زده شد. پوند انگلیس قدیمی‌ترین ارز جهانیست که از قرن هشتم تا به امروز استفاده می‌شود. جدیدترین واحد پول جهانی نیز پوند سودان جنوبیست که در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۱ معرفی و عرضه شد.

ارز دیجیتال و املاک

انواع دارایی های فیزیکی و ارزش بازار هر کدام

در جدول زیر ارزش تخمین زده شده بازار برای برخی از انواع دارایی‌ها می‌پردازیم. این لیست عبارتست از پول نقد، طلا، سهام ، چک و املاک و مستغلات.

دارایی های فیزیکی

در طول ۱۰۰ سال گذشته ، منبع اصلی سرمایه برای خرید املاک و مستغلات بزرگترین بانک‌های جهانی بوده‌اند. اما اکنون ، این بانک‌ها به اندازه ۱۰ یا ۲۰ سال پیش برای املاک و مستغلات وام نمی‌پردازند. بنابراین خریداران املاک ناچار به استفاده از سرمایه‌های خصوصی شده‌اند. سرمایه‌هایی مانند پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سیستم‌های مختلف ارزهای دیجیتال.

برخی از این بانک‌ها که منبع سرمایه پایدار برای سرمایه‌گذاران املاک مسکونی و تجاری طی چند دهه گذشته بوده‌اند در فهرست زیر آمده است:

۱۰ بانک بزرگ جهان بر اساس حجم بازار تا سال ۲۰۱۸

رمزارزها و املاک

رشد و گسترش ارزهای دیجیتال یا رمزارزها

در تاریخ ۳ ژانویه سال ۲۰۱۸، ارزش سرمایه در بازار شبکه‌های بلاکچین در ایالات متحده آمریکا به بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار رسید. پیش از این، سطح کل بازار قبلی ۶۵۴ میلیارد دلار بود که در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ به دست آمد.

۱۰ ارز دیجیتال بزرگ دنیا بر اساس حجم بازار تا مارس ۲۰۱۸

ارز های دیجیتال

بیت کوین  و شهرت جهانی اش

بیت کوین اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال در سراسر دنیاست. قیمت این ارز در سال‌های اخیر بسیار متغیر و غیر قابل پیش‌بینی بوده است. در دسامبر سال ۲۰۱۷ ، بیت کوین با ارزش ۱۹۷۰۰ توانست بیشتر از هر بانکی با پول‌های فیزیکی سرمایه داشته باشد. در آن موقعیت بیت کوین توانست از بانک JPMorgan Chase برای امتیاز ۱ در لیست غول ترین بانک‌ها پیشی بگیرد.

بیایید نوسانات عجیب و غریب قیمت بیت کوین را در طی ۱۲ ماه بررسی کنیم!

قیمت بیت کوین

بیت کوین هنوز هم رتبه اول را در میان ارزهای دیجیتال داراست. اما سهم بیت کوین از کل بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافته است. به طوری که سهم این ارز از کل ارزهای رمزنگاری شده از ۹۵٫۹۶% در سال ۲۰۱۳ به ۴۱٫۵۷% در سال ۲۰۱۸ سقوط کرد.

تا سال ۲۰۱۸ حدود ۱۳۸۰ ارز دیجیتال برای فروش در دنیای اینترنت وجود داشت. بنابراین کاهش ارزش این ارز در این رقابن سنگین خیلی هم دور از ذهن نبوده است.

ارز دیجیتال برای املاک و مستغلات

حال به نظر شما چه ارتباطی میان ارزهای دیجیتال و املاک وجود دارد؟ املاک ومستغلات باارزش ترین سرمایه فیزیکی در سراسر دنیاست. تبدیل ارزهای دیجیتال یکی از بهترین تبدیل سرمایه‌ها در عصر تکنولوژیست. این انتقال ارزش از ارزهای دیجیتال در شبکه بلاکچین به دنیای املاک بسیاری از واسطه‌ها و دردسرهای دنیای فیزیکی را از بین خواهد برد. همچنین به بسیاری از افراد که در شبکه بلاکچین به سرمایه‌های بزرگ رسیده‌اند کمک می‌کند قدرت خرید و فروش املاک را خواهد بخشید.

بیشتر بخوانید: ۶ نکته اولیه برای ورود به سرمایه­‌گذاری در املاک

Propy، یک بازار بین‌المللی املاک و مستغلات است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد ملک را با ارز دیجیتال خریداری کنند. این استارت آپ اولین انتقال سند ملک در بستر بلاکچین را در ورمونت آمریکا انجام داد.

ناتالیا کارایانوا، مدیر اجرایی شرکت پروپی اظهار داشت که این شرکت معاملات املاک و مستغلات را در اوکراین نیز اجرایی کرده است. هم چنین امیدوار است این سیستم به زودی برای معاملات در کالیفرنیا و دبی نیز مورد استفاده قرار گیرد. بیت پی و بیت کوین ریل استیت از دیگر پلتفرم‌های در این حوزه کاری هستند.

اما این تغییرات چه تأثیری در دنیای املاک، مشاوران، آژانس‌ها، شرکت‌های بیمه، سرمایه‌گذاران و بانک‌ها خواهد گذاشت؟ آیا آن‌ها با این تغییرات موافقند؟ آیا نظیر این پلتفرم‌ها در ایران جایی دارند یا خیر؟ نظر شما چیست؟

منبع: creonline

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *