قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰ و کاربردهای آن را بیشتر بشناسیم!

۶۰ ۳۰ ۱۰ یک قانون زیباسازی محیط به کمک رنگ است. این روش بسیار ساده به شما کمک می‌کند تا از ترکیب ۳ رنگ به نسبت­‌های ۶۰% از رنگ اصلی ۳۰% از رنگ مکمل و ۱۰% رنگ تزئینی به یک تعادل در محیط برسید. استفاده از این قانون بسیار ساده و البته بسیار کاربردی است. در این مطلب ما را همراهی کنید تا با جزیئیات این قانون و نحوه به‌کارگیری آن در طراحی داخلی آشنا شوید.

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰

۱. رنگ ۶۰ درصد

در این قانون ۶۰% از  رنگ محیط شما را رنگ اصلی تشکیل می‌­دهد. برای مثال در اتاق نشیمن رنگ اصلی را دیوارها­، سطوح بزرگ  و تزئیناتی مانند فرش یا مبل به خود اختصاص می­‌دهند. در واقع هدف اصلی این قانون این است که رنگ اصلی، رنگ مورد توجه در محیط باشد و به عنوان زمینه‌­ای برای سایر رنگ‌ها عمل کند. از جمله مواردی که برای به‌کارگیری رنگ اصلی مناسب است می‌توان به دیوارها، مبلمان، فرش و اجزای بزرگ در دکوراسیون اشاره کرد.

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰

۲. رنگ ۳۰ درصد

%۳۰ بعدی متغلق به رنگ ثانویه یا مکمل است. در این مرحله شما به اندازه نیمی از رنگ اصلی یا کمی بیشتر را به رنگ مکمل اختصاص می‌دهید. هدف اصلی رنگ ثانویه تکمیل، زیباتر کردن و پشتیبانی از رنگ ۶۰ درصد است. این رنگ به همان اندازه که باید از رنگ اصلی پشتیبانی کرده و با آن هماهنگ باشد؛ به همان اندازه نیز باید از آن قابل تشخیص باشد. رنگ ۳۰ درصد را می­‌توانید در قسمت هایی مانند دیواری نسبتا کوچک،  چند صندلی، قسمتی از مبلمان، روتختی و یا پرده ها استفاده کنید.

۳. رنگ ۱۰ درصد

رنگ سوم رنگی است که فضای شما را از سایر فضاها متمایز و خاص می‌کند. این رنگ در واقع مربوط به تزئینات و اجزای کوچک فضای شماست. رنگ ۱۰ درصد را می‌توانید در کوسن‌ها، تابلو­های هنری،اکسسوری‌ها، لامپ‌ها و شمع‌ها و حتی طرح‌های چاپ شده روی روتختی به کار ببرید. مهم‌ترین نکته در انتخاب رنگ ۱۰ درصد، جسارت و انتخاب رنگ‌هایی با تنوع بالاست.

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰

انتخاب سه رنگ مناسب

قطعا استفاده از قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰ به انتخاب بهترین رنگ‌ها کمک بزرگی می‌کند. برای انتخاب ساده‌تر سه رنگ موردنظر می‌توانید از چرخه رنگی استفاده کنید. ترفند سریع دیگر که دکوراتورها نیز از آن استفاده می‌کنند انتخاب رنگ‌ها ار روی رنگ‌بندی پارچه هاست. زیرا قطعا طراحان پارچه قبلا زمان زیادی را برای انتخاب بهترین رنگ‌ها در کنار هم صرف کرده‌­اند.

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰

نقض قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰ یا قانون ۱۱۰%

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰ راهکاری عمومی و بسیار آسان برای انتخاب رنگ‌ها و حفظ تعادل در محیط است. اما پیروی از قوانین همیشه و برای همه محیط‌ها نمی‌تواند جذاب و زیبا باشد. همواره افرادی علاقه‌مند به شکستن قوانین و اصول هستند. شاید شما نیز یکی از آن دسته از افراد باشید. اگر رنگ‌های مورد علاقه‌تان در سه رنگ نمی‌گنجند می‌توانید از بند استثناء این قانون استفاده کنید. در این بند رنگ‌بندی فضا در عین شکستن قوانین و اصول هم‌چنان در چارچوب انجام می‌گیرد.  

در قانون ۱۱۰ درصد یا بند استثناء قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰، ۶۰% رنگ اصلی و ۳۰% رنگ مکمل مانند قبل انتخاب می‌شود. تفاوت رویکرد جدید انتخاب دو رنگ تزئینی ۱۰% به جای یک رنگ است. در این رویکرد تزئینات و جسارت طراح بیشتر به چشم آمده و فضایی شلوغ‌تر را نتیجه می‌دهد.

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰

 استفاده از یک رنگ

می‌توانید در انتخاب رنگ خود تنها از یک رنگ مشخص استفاده کنید. بدین صورت که رنگ‌های اصلی، مکمل و تزیینی شما طیفی از تیره تا روشن یک رنگ را دربرگیرد. برای مثال فرض کنید برای رنگ‌بندی اتاق خواب خود رنگ آبی را برای آرامش بیشتر انتخاب کرده‌اید. برای رنگ اصلی، یک آبی ملایم و برای رنگ مکمل، آبی مایل به سورمه­‌ای که شما را خود غرق کند را انتخاب کنید. برای تزیینات نیز آبی بسیار روشن می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

قانون ۶۰ ۳۰ ۱۰

قانون خودت را داشته باش

اگر جزو افرادی هستید که به زیر پا گذاشتن قوانین علاقه‌مندید، می‌توانید قوانین خودتان را پیاده کنید. برای مثال ممکن است از نظر شما ترکیب ۳۰ ۳۰ ۲۰۲۰ برای رنگ‌بندی ترکیب بهتری باشد. اگر این ترکیب یه  شما حس خوبی می‌دهد پس قطعا بهترین ترکیب همین است! فقط هنگام ترکیب رنگ‌ها به خاصیت هر رنگ و وزن بصری نسبت‌های رنگی آگاه باشید تا به بهترین ترکیب رسیده و تعادل پیدا کنید.

منبع: saralynnbrennan

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *