مکان های کثیف در خانه

کثیف‌ترین مکان‌ها در ‌خانه شما کدامند؟

آیا می‌دانید کثیف‌ترین مکان‌ها در خانه شما کدامند؟ اکثر مردم سرویس بهداشتی، سطل زباله و کف خانه را کثیف‌­ترین جاهای خانه می‌دانند. در حالی که علاوه بر این مکان‌ها قسمت‌هایی ازمنزل هستند که کثیفند ولی از آن‌ها غافل می‌شویم. با هم این مکان‌های پر از میکروب را مرور می‌کنیم!

۱. حمام به خصوص وان

حمام و به خصوص وان به دلیل وجود رطوبت، خاک، آهک و صابون بهترین مکان برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌هاست. از نظافت مکرر این مکان با مواد ضدعفونی‌کننده قوی غافل نشوید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ترفند برای بزرگ تر نشان دادن حمام کوچک

کثیف ترین مکان ها در خانه

۲. تجهیزات صوتی تصویری

کنترل تلویزیون، دسته‌های بازی، هدفون تلویزیون یا کنسول بازی، کیبورد کامپیوتر، تبلت، تلفن همراه و تلفن منزل. روزانه چند نفر با دستان پر از آلودگی آنها را لمس می‌کنند؟

راه حل: بهتر است هر چند روز این وسایل را با الکل یا مواد ضد عفونی کننده چندمنظوره پاک کنید.

وسایل صوتی و تصویری

۳. تختخواب

شما هر شب آلودگی‌های روی بدنتان را به تختخواب خود هدیه می‌کنید! عکس این داستان نیز صادق است. آلودگی‌های روی ملحفه‌تان هر شب به بدن تمیز شما منتقل می‌شود. از جمله عوارض این آلودگی‌ها اگزما، حساسیت‌های پوستی، جوش یا آکنه و مشکلات تنفسیست.

راه حل: حداقل هر ۱۰ روز یک بار روتختی، روبالشتی و ملحفه خود را بشویید.

تختخواب

۴. دستگیره‌های درب‌ها، کابینت‌ها و نرده­‌ها

طبق مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) ، بسیاری از میکروب‌ها و بیماری‌ها از دست به سطوح منتقل می‌شوند. فکر کنید چند نفر در روز با دستان پر از آلودگی دستگیره درب ، کابینت و نرده‌های شما را لمس می‌کنند! پس دستگیره‌ها نیز جزو لیست کثیف‌ترین مکان‌ها در خانه شما هستند.

راه حل: پیشنهاد می‌شود هر چند روز یک بار دستگیره‌های داخلی و خارجی درب، دستگیره‌های کابینت‌ها و نرده‌ها را را با دستمال ضدعفونی کنید. این کار را در فصل سرما و شیوع بیماری آنفولانزا بیشتر تکرار کنید.

۵. کف و فرش پهن شده در ورودی خانه

کف کفش شما می‌تواند میلیاردها میکروب، آلودگی و سرب را از خارج از منزل به محل زندگی شما وارد کند. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) توصیه می‌کند که همه خانه‌ها سیاست بدون کفش داشته باشند تا این آلودگی‌ها به راحتی به درون خانه راه نیابند. حتی اگر با کفش به خانه تان وارد نمی‌شوید باز هم ورودی خانه‌تان جزو آلوده‌ترین مکان‌هاست.

راه حل: بهتر است هر چند روز با جاروبرقی گرد و خاک و آلودگی را از این مکان پاک کنید.

کثیف‌ترین مکان‌ها در خانه

۶. یخچال و فریزر

یخچال و فریزر هر خانه‌ای پر است از مواد غذایی متنوع. خرده‌های این مواد و آثارشان که شاید مربوط به چند هفته قبل است! پس یخچال یکی از بهترین مکان‌ها برای رشد میکروب‌هاست.

راه حل: پاک کردن یخچال، فریزر و قفسه‌هایشان با آب و سرکه را در روال ماهانه نظافت قرار دهید.

۷. سینک ظرفشویی

تا به حال فکر کرده‌اید وقتی موادغذایی را می‌شویید میکروب‌ها و آلودگی‌هایشان کجا می‌روند؟ یا اینکه وقتی مرغ یا گوشت را تمیز می‌کنید بوی بدشان به کجا منتقل می‌شود؟! آیا پس از شستشوی این مواد سینک ظرفشویی را کاملا ضدعفونی می‌کنید؟ اگر جوابتان منفی است باید بدانید سینک محل پرورش باکتری‌های زیادی مثل سالموناست. طبق تحقیقات انجام شده این باکتری باعث ایجاد مسمومیت غذایی می‌شود.

راه حل: هر روز سینک خود را با اسپری آب و سرکه و یک برس دستی ضدعفونی کنید. هم‌چنین چند روز یک‌بار اسکاچ یا اسفنج ظرفشویی را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

کثیف‌ترین مکان‌ها در خانه شما

۸. هود آشپزخانه

مطمئنا هود اجاق گاز شما هم پر از چربی، دود و آلودگیست. این مواد علاوه بر ضعیف کردن عملکرد هود باعث پخش شدن میکروب‌ها در فضا می‌شود.

راه حل: ماهانه یک بار فیلترهای هود را با استفاده از ماشین ظرفشویی بشویید. هم‌چنین می‌توانید چند ساعت در آب داغ و صابون گذاشته و سپس با اسفج آن را تمیز کنید.

۹. اسباب­‌بازی و ظروف غذای حیوانات خانگی

حیوان خانگی شما سزاوار غذا، کاسه‌های آب و اسباب بازی‌های پاکیزه و تمیزند. این ظروف باید روزانه در ماشین ظرفشویی یا با دست با آب داغ و صابون شسته شوند. سپس اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود تا از رشد باکتری‌های مضر جلوگیری شود.

کثیف‌ترین مکان‌های خانه

۱۰. کلید، اسکناس و کیف پول

وسایلی که هر روز آن‌ها را دست می‌گیرید میکروب‌ها و باکتری‌هایی را که هر روز در معرض آن‌ها قرار می‌گیرید نیز جمع می‌کنند. برای تمیز کردن آن‌ها وقت بگذارید. کیف پول بدترین مورد است. آن را همه جا می‌گذارید، سپس به دست گرفته و به خانه می‌آورید!

کیف پول

۱۱. کوله پشتی و کیف باشگاه

کیف کوله و کیف باشگاه نیز هر دو هفته یک بار نیاز به شسته شدن دارند. آن‌ها را به کلاس یا باشگاه می‌برید و روی زمین یا صندلی‌های کثیف می‌گذارید. سپس به خانه آمده و روی زمین رهایشان می‌کنید!

منابع: thespruce , care

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *