حقوق مستاجر

با حقوق و تکالیف مستاجر نسبت به موجر یا صاحب‌خانه بیشتر آشنا شویم!

صاحب‌خانه یا موجر حقوق و تکالیفی نسبت به ملکی که اجاره می‌­دهد دارد. در طرف مقابل مستاجر نیز حق و حقوق و تکالیفی نسبت به صاحب‌خانه خود دارد. شناخت این قوانین علاوه بر آگاهی طرفین، از اختلافات احتمالی جلوگیری خواهد کرد! در این مقاله به بررسی حقوق و تکالیف مستاجر نسبت به موجر خواهیم پرداخت!

بیشتر بخوانید: قانون روابط موجر و مستأجر، با آن آشنایی دارید؟

مطمئن‌ترین کار آشنایی نسب مستاجر و موجر در جلساتی قبل از عقد قرارداد است. طی این جلسات باید تمامی مباحث بین دو طرف بیان و راه‌حلی مناسب برای آن پیدا شود. هنگام نوشته شدن قرارداد نیز تمام صحبت‌­های دو طرف به صورت کتبی ضمیمه قرارداد گردد. سپس قرارداد به امضای طرفین معامله و دو شاهد عاقل و بالغ در بیاید. در این صورت است که طرفین در آینده می­‌توانند براساس آن ادعای حق کنند. مشاورین املاک از اجاره‌نامه ۲ نسخه کپی تهیه کرده، به طرفین تحویل داده و نسخه اصلی را بایگانی می‌کنند.حقوق و تکالیف مستاجر

اصطلاحات اجاره‌نشینی

اجاره

بر اساس قانون مدنی ماده ۴۶۶ اجاره، عقدیست که به واسطه آن شخصی به عنوان مستاجر برای زمانی مشخص، مالک منافع مال می­‌شود. به زبان ساده­ اجاره قراردادیست بین مالک و اجاره‌کننده که بر اساس آن مستاجر موظف به پرداخت مبلغی به عنوان رهن و اجاره ماهیانه است. اجاره می‌­تواند برای هر چیزی از جمله ملک­، خودرو، حیوان و… باشد. البته اجاره در مورد وسایل مصرفی مانند خوراکی‌­ها، لوازم آرایشی و.. از ارزش قانونی بهره‌مند نمی‌شود.

اجاره‌نامه

قراردادی کتبیست بین مالک و مستاجر. اجاره‌نامه به دو نوع رسمی و غیررسمی دسته‌بندی می‌شود. اجاره‌نامه‌های رسمی در دفترخانه‌­های رسمی و اجاره‌نامه عادی در مشاورین املاک منعقد می‌­شود.

مستاجر

شخص اجاره‌کننده مال را مستاجر می­‌گویند. مستاجر می­‌تواند شخصی حقیقی یا حقوقی باشد.

موجر

مالک مال را موجر می‌گویند. موجر می‌­تواند شخصی حقیقی یا حقوقی باشد.

مال اجاره یا اجاره‌بها

مقدار پولی که ماهیانه بابت اجاره باید پراخت شود.

عین مستاجر

مالی که برای اجاره گذاشته می‌­شود.

قرض‌الحسنه نقدا

میزان رهن یا پول پیش که تحویل مالک می‌­شود.مستاجر و موجر

حقوق مستاجر در مقابل موجر

 • موجر موظف است ملک را در زمان مقرر و نوشته شده در اجاره‌نامه، به مستاجر تحویل بدهد.
 • مبلغ رهن یا پول پیش، هنگام تخلیه کامل منزل، تماما تقدیم مستاجر شود.
 • مستاجر حق استفاده از ملک به شکل دلخواه خود و در حد و حدود معامله را دارد.
 • بر اساس ماده ۴۷۴ مستاجر حق اجاره ملک به دیگری را دارد؛ مگر اینکه خلاف آن در قرارداد ذکر شده باشد.
 • طبق ماده ۴۸۶ و ماده ۴۸۵ هزینه تعمیرات در ملک اجاره داده شده به عهده مالک است. مگر در شرایطی که خلاف آن در قرارداد ذکر شده باشد. اگر تاخیر در انجام تعمیرات باعث آسیب به مالک شود، مستاجر نمی‌­تواند مانع مالک شود. هم‌چنین اگر در طول زمان تعمیرات مستاجر نتواند از ملک استفاده کند قانون، حق فسخ قرارداد را به او خواهد داد.
 • زمانی که در قرارداد پارکینگ و انباری ذکرشده باشد موجر باید آن­‌ها را در اختیار مستاجر بگذارد. اگر موجر از در اختیار قرار دادن آن به مستاجر خودداری کند، مستاجر حق شکایت علیه موجر را دارد.
 • عقد قرارداد اجاره با فوت موجر یا مستاجر باطل نمی‌­شود. وارثان نمی‌توانند برخلاف موارد ذکر شده در قرارداد عمل کنند.
 • ملک اجاره داده شده حتی در صورت فروش ملک، قرارداد اجاره، ارزش قانونی خواهد داشت. خریدار باید تا زمان پایان قرارداد اجاره صبر کند. تنها در صورتی می­‌توان حکم تخلیه مستاجر و ابطال قرارداد را گرفت که در قرارداد به فسخ قرارداد هنگام انتقال قطعی اشاره شده باشد.حقوق مستاجر

تکالیف مستاجر نسبت به موجر

 • مستاجر باید مبلغی را که به عنوان اجاره‌بها در قرارداد مشخص شده را هر ماه در تاریخ مشخص شده به حساب مالک واریز کند. در صورتی که مستاجر در پرداخت اجاره‌بها کوتاهی کند؛ موجر می‌­تواند با استفاده از قانون، از بازپرداخت رهن خودداری کند.
 • ملک اجاره داده شده دست مستاجر امانت است. اگر آسیبی از طرف مستاجر به ملک وارد شود باید تعمیر شود. یا این‌که مبلغ خسارت را به موجر پرداخت کند. در صورت امتناع از پرداخت ضرر، موجر با حکم قانون، می‌تواند مبلغ را از مقدار رهن کسر و مابقی را تحویل مستاجر دهد.
 • اجاره‌کننده موظف است در پایان مدت قرارداد ملک را تخلیه و به مالک تحویل بدهد.
 • تمام هزینه­‌های جاری مانند شارژ ساختمان و انواع قبوض تا قبل از تخلیه ملک به عهده مستاجر است. در صورت عدم پرداخت، موجر می‌­تواند مبلغ را از پول رهن کسر کرده و مابقی را به مستاجر بپردازد.
 • در صورتی که ملک نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد و موجر اقدام به تعمیرات کند، مستاجر نباید مانع این تعمیرات شود.
 • اگر مستاجر در ملک، کاری خلاف قانون انجام دهد؛ موجر می‌­تواند حق فسخ و حکم تخلیه را از دادگاه بگیرد.
 • در اجاره ملک تجاری، شغل قید شده در قرارداد، اجازه تغییر نخواهد داشت!

منابع: legalclinic.tolouemehr، tabnak، yasa

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *