مسکن ملی

صفر تا صد طرح مسکن ملی در دولت نهم!

طرح مسکن ملی طرحی دیگر در راستای کمک به مردم برای خرید خانه است. این طرح از طرف دولت برای ۴۰۰ هزار واحد برنامه‌ریزی شده است. به گفته بسیاری از کارشناسان، مسکن ملی ورژن گران مسکن مهر است! در این مقاله به بررسی مسکن ملی، نظرات و انتقادات، شرایط ثبت‌نام و پرداخت خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:‌ مسکن مهر، شرایط ثبت‌نام، پرداخت و جزئیات!

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مقابله با چنین نظراتی چنین پاسخ داده است: “مسکن ملی تفاوت فاحشی با مسکن مهر دارد. مانند انتخاب زمین مناسب در شهرها برای نداشتن مشکلات انشعابی و فراهم بودن امکانات زندگی! کنترل مشکلات به وجود آمده در طرح مسکن مهر، برنامه‌ریزی دقیق در کار و افزایش مشارکت مردم در طرح از دیگر تفاوت‌­های این پروژه با مسکن مهر است. وزیر هم‌چنین خاطر نشان کرده که زمین‌­ها به افراد واجد شرایط، به صورت واگذاری ۹۹ ساله سپرده شده است. هم‌چنین آن‌ها را به ارگان‌­ها، سازمان‌­های لازم و بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی خواهند کرد.ثبت نام مسکن ملی

جزئیات طرح مسکن ملی

برنامه‌ریزی مسکن ملی ۴۰۰ هزار واحد است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مشارکت در ۱۰۰ هزار واحد را به به عهده گرفته و برای آن وام در نظر دارد. ۲۰۰ هزار واحد با مشارکت بخش خصوصی در شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار واحد دیگر در بخش فرسوده شهرها ساخته خواهد شود.

متقاضیان این طرح به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول افرادی که زمین یا منزل قدیمی‌ساز در قسمت فرسوده شهر دارند. به این افراد تسهیلاتی برای ساخت داده می‌شود. به افرادی نیز که توان خرید زمین ندارند واگذاری ۹۹ ساله انجام می‌شود. تسهیلاتی نیز برای ساخت‌وساز در نظر گرفته شده است.

نظرات و انتقادات

با رونمایی طرح مسکن ملی، بحث­‌های فراوانی در بین کارشناسان در مورد درستی این طرح مطرح شد! اما هنوز نظری قطعی در این مورد مطرح نشده است. برخی از کارشناسان عقیده دارند در طرح مسکن ملی برنامه‌ریزی، دقیق­‌تر و با تجربه بیش­تر پیش رفته است. اما برخی دیگر معتقدند اجرای این طرح در سال­‌های پایانی دولت روحانی جای بحث بسیار دارد! مسئولین در پاسخ گفته‌اند: “مسکن مهر خاطره بدی برای مردم ساخته است. در حالی که زمان تقریبی برای به اتمام رسیدن مسکن ملی ۲۷ ماه تخمین زده شده است!شرایط مسکن ملی

شرایط ثبت نام

۱. برای آقایان، متأهل بودن و برای خانم­‌ها سرپرست بودن است.

۲. در هر دو صورت سن باید بالای ۳۵ سال باشد.

۳. دارای فرم (ج) سبز باشند؛ یعنی از سال ۵۷ از هیچ گونه تسهیلات دولتی برای خانه‌دار شدن استفاده نکرده باشد (وام ، خانه دولتی، زمین دولتی و …).

۴. از سال ۸۴ سابقه مالیاتی داشته باشند.

۵. سابقه ۵ سال زندگی در شهر مورد نظر را داشته باشند. (در صورت ثبت‌نام شهرهای جدید، شهر مادر را مد نظر قرار می‌دهند.)

۶. در حساب بانکی سابقه خوبی داشته و اقساط عقب افتاده یا چک­‌های برگشتی نداشته باشند.

۷. توانایی مالی پرداخت اقساط وام، تامین هزینه ساخت، مازاد بر اقساط و سپرده‌گذاری حداقل ۳۰% از هزینه ساخت را داشته باشد.طرح مسکن ملی

شرایط پرداخت

قیمت تخمین زده برای املاک ۷۵ تا ۱۰۰ متری این طرح، بین ۱۸۷ تا ۲۵۰ ملیون تومان است. به عبارت دیگر هر متر مربع از این خانه‌ها ۲۵۰۰۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است. تسهیلات پرداختی نیز به گفته مسئولین با توجه نوسان قیمت در شهرهای مختلف، در استان‌ها، شهرها و حتی محله­‌های مختلف متفاوت است. تسهیلات کلی در نظر گرفته شده ۱۸% و ۱۲ ساله است. وام‌­ها بین ۸۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان متغیر است. البته مبلغ ۳۰ تا ۵۰ ملیون تومان باید در در حساب بانکی مورد نظر سپرده‌گذاری شده باشد. سپس برای گرفتن وام اقدام شود. شایان ذکر است سپرده بانکی، برای افراد تحت تکلف بهزیستی ضروری نیست.

منابع: mehrnews، isna

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *