شمشک

همه چیز درباره منطقه شمشک، از جاذبه‌های گردشگری تا قیمت ملک!

شمشک از روستاهای اطراف تهران است که در شهرستان شمیرانات و در شمال شرق تهران واقع شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی این منطقه، محله‌های آن، نام‌گذاری، جاذبه‌های گردشگری و قیمت ملک در آن بپردازیم.

بیشتر بخوانید: لواسان؛ لوکس، زیبا و خوش آب و هوا!

خروجی تهران تا شمشک حدودا ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت فاصله زمانی دارد. در این راه از شهر فشم و میگون عبور خواهید کرد.  به دلیل قرارگیری این منطقه در دامنه کوه‌­ها، دما همیشه پایین­‌تر، مطلوب‌تر و پاک‌تر از تهران دارد. طبیعت شمشک بسیار بی‌نظیر و در چهار فصل سال چشم‌نواز است. این منطقه کوهستانی همیشه طرفداران خاص خود را داشته است. کسانی که می­‌خواهند از شلوغی شهر فرار کرده و به محلی آرام بروند. در بهار و تابستان دوستداران طبیعت و در پاییز و زمستان طرفداران اسکی به سمتش می‌روند. مسیرهای منتهی به شمشک در شمال تهران از سمت نیاوران و در شمال شرق از تهرانپارس است.پیست اسکی

محله­‌های شمشک

شمشک از تجمیع روستاهای شمشک بالا، شمشک پایین، سفیدستان، جیرود، درود و دربندسر تشکیل شده است. تمامی این روستاها هنوز ماهیت اصلی خود را حفظ و بعضی نیز به محله‌­هایی کوچکتر تقسیم شده‌اند.

۱. شمشک بالا
۲. شمشک پایین

این محله خود از محله‌های ساوجی، بندعلی و شمشکی تشکیل شده است.

۳. دربندسر

در گذشته و در دوران مازیار این محل از امنیت و نیروی نظامی خوبی برخوردار بود. محله‌­های دربندسر عبارتند از: 

۱. تلخاب: به دلیل وجود چشمه­‌ای که آب تلخ و شوری دارد. آب این چشمه برای درمان بیماری­‌های پوستی بسیار پرکاربرد است.

۲. لارآب بالا: لار در گذشته به معنی دشت بوده است. آب نیز برای رودیست که در آن جریان داشته است.

۳. یارآب پایین

۴. سفیددستان
۵. درود
۶. جیرودهتل شمشک

نام‌گذاری شمشک

به عقیده محلی‌­ها شمشک به معنی شمش کوچک است. وجود معادن زغال سنگ و سنگ­‌های قیمتی در این منطقه علت این نام‌گذاری بوده است.

جاذبه‌­های گردشگری شمشک

۱. پیست اسکی بین‌المللی دیزین

بزرگ­‌ترین و مهم‌ترین پیست اسکی ایران است که مورد تایید فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات قرار گرفته. در فصل تابستان نیز شرایط اسکی روی چمن در این پیست فراهم است. ناگفته نماند اسکی در این پیست نیز نیاز به مهارت و تسلط بالایی دارد.پیست دیزین

۲. پیست اسکی بین‌المللی شمشک

پیست اسکی شمشک، دومین پیست بزرگ ایران است که طرفداران زیادی دارد. ولی به دلیل داشتن زمین ناهموار بیشتر مناسب حرفه‌ایست. جذابیت دیگر این پیست برای افراد، چراغ­‌های نارنجی و زردیست که شب‌های آن را روشن می‌­کند. چراغ‌های روشن، شرایط اسکی در شب را برای علاقه‌­مندان راحت تر می‌کند. ارتفاع پیست اسکی شمشک از سطح دریا به ۳۰۵۰ متر می‌­رسد.

۳. پیست اسکی بین‌المللی دربندسر

این پیست از شیب کمتری برخوردار است. این پیست از امکانات کمتری نسبت به پیست شمشک برخوردار است. پیست دربندسر دارای دستگاه برف ساز نیز می‌­باشد. مدرسه اسکی دربندسر را می­‌توان در رده بهترین‌­ها در سطح ایران دانست. پیست اسکی دربندسر در شمال شرق تهران، در روستای دربندسر و در ارتفاع ۳۰۵۰ متری از سطح دریا واقع است.

۴. هتل شمشک

هتل شمشک یکی از قدیمی‌­ترین هتل‌­های منطقه است که به ثبت بناهای ملی رسیده. به همین دلیل مورد توجه بسیاری از مسافران و توریست­‌ها قرار می­‌گیرد. این هتل در گذشته برای خانواده سلطنتی برای  لذت بردن از زیبایی محیط در زمستان ساخته شده است.

۵. چشمه آفتاب ندیده

در گذشته، در شمال شرق شمشک چشمه­‌ای بود که همیشه در سایه قرار داشت. نور آفتاب مستقیما به آن نمی­‌خورد و به همین دلیل آن را چشمه آفتاب ندیده نامیدند. البته در حال حاضر به دلیل تغییر ساختار محیط و تخریب­‌هایی که در منطقه انجام شده خاصیت خود را از دست داده است.شمشک

۶. امام‌زاده محمد

این امام‌زاده­ در بین افراد محلی از جایگاه ویژه‌­ای برخوردار بوده و زائران زیادی را در سال پذیرا می‌شود. پیشینه این امام‌زاده به امام محمد تقی برمی‌­گردد. امام‌زاده محمد در روستای شمشک پایین و در ۳۰ کیلومتری فشم واقع شده است.

۷. قله سرکچال شمشک

مسیر، برای سعود به این قله از جبهه جنوبی کوه و از کنارتله سیژ شمشک شروع می‌­شود.

۸. قله دال‌نشین

قله­‌ایست که به دلیل وجود دال (از خانواده عقاب­‌ها) به این اسم معروف شده است.

۹. کلون بستک

در قسمت شمالی شمشک و با ارتفاع ۴۲۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.

۱۰. کمپ کوهنوردی

کمپ کوهنوردی ملقب به پناهگاه لجنی در کوه لجنی واقع شده است. پناهگاه در سال ۱۳۶۴ به وسیله محلیان، برای کوهنوردانی که به سمت قله سرکچال و قله کون بستک می‌­رفتند ساخته شد.منطقه شمشک

۱۱. امام‌زاده اسماعیل

امام زاده اسماعیل جزو بناهای ملی به ثبت رسیده است. قدمت آن به دوره صفویه و قاجاریه و اصالتش نیز به علی بن موسی رضا برمی‌­گردد.

۱۲. امام‌زاده محمود
۱۳. هتل‌های لوکس
۱۴. ویلاهایی با معماری‌های بسیار زیبا
۱۵. کلبه‌های چوبی با محیطی گرم
۱۶. صخره بزرگ بندبن
۱۷. منطقه تیس
۱۸. قلقله چشمه

قیمت ملک در شمشک

نرخ اجاره یک شب ویلا و خانه‌­های نقلی در این منطقه، از ۴۵۰ هزار تومان تا اجاره‌­های ملیونی متغیر است. هم‌چنین می­‌توانید در هتل­‌های لوکس این منطقه اقامت داشته باشید. خرید ملک نیز در این منطقه نرخ متغیری دارد. از متری ۱۲ میلیون تومان شروع شده و بسته به امکانات و موقعیت قیمت افزایش پیدا می‌­کند.ویلا شمشک

منابع: portal.shemshakdarbandsar، shemshak.nekojaro

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *